Сминдухът е ароматно растение от семейство Бобови, разпространено в Азия и Африка. Използва се като основа за приготвяне на къри, хмел-сунели, учо-сунели. Освен в кулинарията, то е популярно в козметологията, традиционната и народната медицина. Сминдухът е известен и под други имена – шамбала, чаман, гъбена трева.
Какво е сминдух?
Растението представлява малък храст с височина 60-70 см. Шамбала расте в Иран, Турция, Индия и Египет. Периодът на активен цъфтеж е май-юни. Семената са скрити вътре в плодовете, броят им достига 10-20 броя. Тази подправка, билка, растение е получила името си като определение “трева от сто болести” и напълно се оправдава. Шамбала влиза в състава на хранителни добавки и хомеопатични препарати. В кулинарията, медицината и козметологията се използват сена и син сминдух.
Полезни свойства и противопоказания
Сминдухът е естествен източник на фолиева киселина, фосфор, калций, магнезий, желязо, селен, цинк, ензими, антиоксиданти. Заедно с това е богата на витамини А, В, С. Химическият състав не е разнообразен, но освен витамини и микроелементи, шамбала съдържа флавоноиди и мастни етерични масла, които рядко се срещат в растенията.
Общи ползи от сминдуха за тялото:
Намалява кръвната захар.
Регулира кръвното налягане.
Нормализира функционалността на храносмилателния тракт.
Намалява нивата на лошия холестерол.
Укрепва кръвоносните съдове и намалява риска от образуване на кръвни съсиреци и плаки.
Нормализира работата на пикочно-половата система.
Подобрява работата на червата и предпазва от запек.
Има антибактериално, антивирусно и противогъбично действие.
Сминдухът е богат на диетични фибри и галактоманан. Той потиска апетита, което е важно в борбата с излишните килограми. Галактомананът също понижава гликемичния индекс на консумираните храни. Това свойство е много важно при диабет.
Въпреки полезния състав и ефектите върху тялото, има някои странични ефекти.
Противопоказания при употребата на сминдух:
Неоплазмите на органите на репродуктивната система – активните вещества на шамбала могат да влошат развитието на патологията.
Излишък от естроген и пролактин – растението е естествен фитоестроген, което само ще увеличи хормоналния дисбаланс.
Алергична реакция – с появата на кожни обриви, зачервяване и подуване на лигавиците е необходимо да се изключи подправката от диетата.
Приемът на антикоагуланти и антидиабетни лекарства.
Сминдух за жени и мъже
Основната полза от сминдуха за мъже и жени е неговият благоприятен ефект, над репродуктивната система. Изключение е бременността. Разрешено е да се използва шамбала в минимални количества, в противен случай съществува риск от повишаване тонуса на матката и преждевременно раждане.
Сминдухът е естествен фитоестроген
Той помага за нормализиране на хормоналния фон по време на пубертета, след раждане и при менопауза. Препоръчва се на кърмещи майки за стимулиране производството на мляко. Растението помага в борбата с акнето и други кожни заболявания.
Сминдухът има стойност и за здравето на мъжете – растението стимулира възпроизвеждането на тестостерон, който е отговорен за потентността и либидото. Шамбала нормализира кръвообращението в тазовите органи, намалява риска от развитие на аденом на простатата. При редовна употреба се гарантира стабилно сексуално желание и повишаване на телесния тонус.
Рецепти със сминдух
В кулинарията сминдухът се прилага като ароматна подправка. От него се прави жълт чай, който е полезен за общото укрепване на организма. За целта залейте чаена лъжичка семена сминдух в количество от 200-300 мл вода, добавете коренче от джинджифил за аромат и вкус. Сварете 5 минути.
За ароматно и здравословното печене може да добавите шамбала към тесто. Продуктите с тесто и сминдух имат оригинален вкус.
Сминдухът идеално допълва рибни, месни и вегетариански ястия. Шамбала се прилага в комбинация с различни подправки. Семената му се съчетават със зира, куркума, кориандър, риган, карамфил, кимион, черен и червен пипер.
Грижете се за своето здраве и това на близките си!