Как да разберем кой парфюм е най-траен

Устойчивостта на аромата е един от важните критерии при избора на нов парфюм или тоалетна вода. Съгласете се, неприятно е, когато ароматът на любимия ви парфюм изчезне само за час и половина или по-малко.

Устойчивост на аромата

Евтините парфюми ни объркват с краткотрайност. При тях, дори високата цена не гарантира дълготраен ефект, върху тялото.

Какво определя трайността на парфюма и как да изберем такъв, преди самата покупка?

Именно за това ще говорим днес.

Какво определя трайността на парфюмите и другите парфюмни продукти

Устойчивостта на парфюм, тоалетна вода и други ароматни продукти, зависят от много фактори: концентрацията на парфюмната композиция, естеството на аромати, кожата на лицето, което го носи и дори сезона, в който се използва ароматът. Нека обърнем внимание на всяка точка по ред.

Концентрация на аромат

Като начало, нека разберем как концентрацията на аромата влияе, върху трайността на парфюмите. Колкото по-концентриран е продуктът, толкова по-дълготраен аромат има.

Най-устойчивият продукт се пада на парфюма. В него концентрацията на ароматни вещества е най-висока – около 20-30%. Така продължителността на аромата трае минимум 5 часа.

Наситеност на аромата

Концентрацията на парфюмната вода е 15-20%, трайността е 3-5 часа.

Тоалетната вода е с концентрация 5-15% и радва собственика си не повече от 3 часа.

Одеколони и ароматни води са най-малко концентрирани (1-5%). Те изчезват буквално в рамките на няколко часа.

Характер на аромата

Вторият фактор, влияещ върху трайността на парфюмите е естеството на парфюмната композиция. Така леките цитрусови и флорални аромати изчезват много по-бързо от, например, ориенталските парфюми, които обикновено се основават на мускус, сандалово дърво, кехлибар и други „тежки” ароматни компоненти.

Третия фактор, който влияе на трайността на парфюма е кожата.

Температура на кожата

Генетично всеки от нас има различен тип кожа. Някой имат по-гореща, а някой по-студена. При “горещата” кожа ароматът е по-интензивен и се изпарява по-бързо. На студено издържа по-дълго, но не се отваря толкова ярко. Тук няма избор, така че нека преминем към следващия фактор.

Сезон

Същият аромат в същата концентрация при различни температури се държи различно. През лятото, когато навън е много горещо, той ще се изпари по-бързо. През зимата, при ниски температури, напротив, ще продължи да служи по-дълго.

Какво определя устойчивостта на „духовете“

И така, какво определя трайността на парфюма, почти разбрахме.

Защо почти?

Защото това бяха естествени фактори на устойчивост.

Съществуват и изкуствени.

Едни от изкуствените фиксатори на аромат са, така наречените фталати.

Как да разберете издръжливостта на един парфюм, преди да го купите

Това е може би основният въпрос на тази статия. И отговорът е тук:

Първото нещо, което трябва да направите е да обърнете внимание на концентрацията на аромата.

Колкото по-висока е концентрацията, толкова по-устойчив ще бъде парфюмът!

Ако в основата на парфюма преобладават леки флорални или цитрусови нотки, тогава не трябва да разчитате на някаква супер-устойчивост. Ако базовите нотки са сандалово дърво, кехлибар, жасмин и други “тежки” компоненти, тогава парфюмът ще е доста устойчив.

Избрахте ли правилния аромат?

Сега е време за прецизни измервания. За да разберете издръжливостта на желания парфюм, нанесете го върху кожата на китката си. Не търкайте.

Периодично, например веднъж на всеки 30 минути, проверявайте и отбелязвайте, с чертичка, върху лист хартия, дали долавяте аромата или не.

Веднага, след като ароматът на китката ви изчезне напълно, преброите броя плюсове, които сте поставили и ги умножете по честотата на проверка. Например 15 знака (чертички) умножени с всеки 30 минути. Това означават, че ароматът трае 450 минути или 7,5 часа. Това е всичко.

Сега знаете, какво определя издръжливостта на парфюма и как да го проверите, дори преди да го купите.

И така, надяваме се, тази статия да ви е била полезна.

Scroll to Top