Знаете ли кои са малоазиатските българи? Чували ли сте тяхната история?
Съществуването на български села в Анадола е отбелязано от западни пътешественици като тези на италианеца д-р Салватори (1807 г.), французина Дж. М. Танкойн и британеца Джордж Кепел (1829 г.).
Къде са живели малоазийските българи
Танкойн описва преживяването си в Киз Дервенд (известно и като Къздервент), намиращо се по-на изток, между Измит и Изник, Серверозападна Турция, както следва:
„Бяхме приятно изненадани да намерим в това село жени, които ходят с непокрити лица и мъже, чиито маниери напълно противоречат на азиатските. Открихме и облеклата на жителите на бреговете на Дунав и чухме славянски език в район, където бихме го считали за абсолютно чужд… Местните ни казаха, че са от български произход и селото им е основано преди почти век, от бащите им… Жителите на това село са християни, източноправославни.“
Каква е историята на малоазийските българи
Анадолските българи или българите от Мала Азия (български: малоазийски българи) са били членове на Българската православна църква, заселили се в управляваната от османците северозападна Анатолия (днес в Турция ), вероятно през 18 век и остава там до 1914 г.
Основната зона на заселване се намира на юг от Мраморно море между Чанаккале, Балъкесир и Бурса.
Българското присъствие в Северозападен Анадол е изследвано по-подробно от етнографа Васил Кънчов, който посещава района в края на 19 век. По негови данни в Анадола имало 20 български села, за всяко от които той посочил броя на българските къщи.
Какво се е случило с малоазийските българи по-късно
След Освобождението на България много анадолски българи се завръщат в родния си край, като някои се заселват в Ягнило и Доброплодно, Варненско, Свирачи, Орешино, Бялополяне, Ивайловград в Хасковско. Те разменяли имотите си с тези на турци от България. През 1914 г., след Балканските войни, огромното мнозинство от анадолските българи са депортирани в България, оставяйки имуществото си. Според някои източници, днес близо до Михалич (днешен Караджабей), съществува село Българлар.
Източник: wiki
Снимка: en.wikipedia.org