В България има много население места, които са кръстени на нашите владетели. Днес ще разгледаме колко от тях, носят думата “Цар” в името си. Каква е причината за това и дали са свързани с нашите царе. Разберете повече по темата в следващите редове.
Колко население места носят думата “Цар” в името си?
1.Цар Асен – 3 села
- село Цар Асен, област Пазарджик – Старо име Караплии
- село Цар Асен, област Силистра – Носило е името и Цар Асеново
- село Цар Асен, област Търговище – Старо име Халваджъ
2.Цар Калоян – 1 град + 1 село
- град Цар Калоян, област Разград – Носил имената Торлак и Хлебарово
- село Цар Калоян , област Пловдив – Старо име Еникьой(Ново село)
3.Цар Симеоново – 1 село, област Видин
4.Цар Шишманово – 1 село, област Видин
До 1883 година селото се е казвало Малък Турчин или Горни Турчин. В рамките на Княжество България бива преименувано по името на цар Иван Шишман.
5.Цар-Петрово – 1 село, област Видин
Има легенда сред местните жители, че там е загинал цар Петър. Разбира се, това е много малко вероятно. Друга легенда гласи, че там се заселили бежанци от Тетевен с разрешението на местния феодал. За да му благодарят, почнали да наричат селото Турчин. След Освобождението, бива кръстено на Петър I.
6.Други населени места свързани с думата “Цар”
- село Царацово, област Пловдив – Захари Стоянов нарича селото “столицата на българските революционери-апостоли”, което е показателно за огромната роля, което играе това село за освободителното ни движение. От тук е Иван Арабаджията – един от най-преданите съратници на Левски. В неговата къща, освен Апостолът на свободата са отсядали хора като Волов, Бенковски и Стамболов.
- село Царев Брод, област Шумен – Едно от най-интересните села в България след Освобождението. По покана на Фердинанд се заселват голяма група немци. Селото се превръща в най-голямото съсредоточаване на такава чуждестранна група в България в края на XIX и началото на XX век. До Втората световна война, те стават повече от 500 души. Но тогава биват в плановете на Третия Райх за завръщането на немците в родината и се преселват обратно в Германия.
- село Царев дол, област Силистра
- село Царева ливада, област Габрово – Легендата гласи, че там е имало летен дворец на Асеневци и на поляните са пасли конете им. От там идва името и на селото.
- село Царева поляна, област Хасково
- село Царевец, област Велико Търново – Смята се, че е имало царски манастир в региона и това е причината да бъде кръстено така.
- село Царевец, област Враца – Тук се е намирала границата на Търновското царство на Иван Шишман. Затова се предполага, че е останало това име на селото.
- село Царевец, област Кърджали
- село Царевец, област Добрич – старото му име е Каралес(Черната гора).
- град Царево, област Бургас – Във връзка с помощта на Борис III за построяване на пристанище, селището променя името си на Царево.
- село Царевци, област Варна
- село Царевци, област Търговище
- село Царимир, облсат Пловдив
- село Царино, област Кърджали
- село Царичина, област София
- село Царичино, област Добрич
- село Царски извор, област Велико Търново – Историята на селото се свърза с Владислав III Варненчик и неговият поход срещу османците. Легендата гласи, че той спрял войската си да пренощува и да напои конете си в изворите около селото. Така остава в историята и името на селището.