Атанасовден е важен традиционен български празник, който се свързва най-вече със започването на прогонването на зимата. Сега ще ви представя всичко за този голям ден, който се празнува всяка година на 18 януари. Кои имена празнуват, какво се прави на този ден и какво не трябва да правите?
Атанасовден – всичко за празника
Кои имена празнуват на Атанасовден
- Атанас, Атанаска, Ася
- Живко, Живка
- Наско, Настя, Нася
- Таньо, Тино, Танка, Танко
- Всички производни имена на гръцкото “Атанасиос – безсмъртен”
Какво се празнува на Атанасовден
В християнски календар, това е празникът на Свети Атанасий Велики, който е известен с това, че се преборва с някои от най-големите ереси в тази религия – арианството и несторианството.
Разбира се, спрямо български традиционен календар – Светецът има съвсем друга по-важна функция. Този ден се определя като средата на зимата и се смята, че след него тя вече започва да си отива. Светецът се смята за покровител на снеговете и ледовете и поради тази причина на този ден той започва да си ги прибира при него. Приема се, че Свети Атанасий излиза от своето убежище и се провиква: “Иди си зимо, идвай лято”.
Какво се прави на този ден
- Втора Коледа – Така се нарича този ден, защото който не е заколил прасето, има втора възможност да го направи.
- Проверка на запасите – По традиция, този празник определя средата на зимата и нашите предци са проверявали какви запаси са им оставяли до пролетта.
- Питка под формата на куче – Има сериозна връзка между Антоновден и Атанасовден, като и двата празника се свързват с прогонването на болестите от дома. Поради тази причина, обикновено на Атанасовден се прави обредна питка под формата на куче – символ на болестта чума. Смятало се, че днес се ражда тази болест и за да я омилостивят, домакините правели питка с тази форма и я раздавали на съседите.
- Посрещане на изгрева – Това е може би най-старата традиция за празника. По този начин хората посрещали края на зимата и по-сериозното увеличаване на светлата част на денонощието.
- Курбани – Това е един от празниците на които много често има общоселски или лични курбани, които се правят за здраве през годината.
Традиционни храни
- Пълнена кокошка, пиле с ориз и свинско с бамя
Какво не се прави на този ден
- Без домакинска работа – Както и в повечето традиционни празници, не трябва да се върши никаква домакинска работа
- Не се играе хоро – Това е денят на раждане на чумата и не трябва да се веселим
- Не се яде тиква – Смята се, че ще се замае главата на човек от нея
- Не се ходи под високи дървета/в гората – Това поверие е свързано пак с идването на чумата. Приема се, че тя се крие там и търси върху кого да скочи от високите дървета.
Това са най-важните традиции и поверия, които трябва да знаем за празника.
Честит празник на всички празнуващи!