HomeИнтересноБългарияКой български отбор побеждава Байерн Мюнхен и Алекс Фъргюсън?

Кой български отбор побеждава Байерн Мюнхен и Алекс Фъргюсън?

Днес ще Ви представим една позабреван футболна история за един български отбор, който успява в рамките на 2 последователни участия в Европейските Клубни Турнири да победи немския гранд Байерн Мюнхен както и Абърдийн водени от легендарния треньор Алекс Фъргюсън. Това е историята за най-големите успехи на Марек Дупница.

Как Марек се превръща в кошмар за Байерн Мюнхен

Успехите на отбора идват когато начело застава Янко Динков. Той успява да вкара отбора в А група, а още в дебютният им сезон в елита на българския футбол успява да ги класира на 3-то място, което им гарантира първо участие на европейската сцена. Това се случва през сезон 1976/1977. Пред следващата година, Марек прави дебют в Купата на Уефа и успява да се справи с един от унгарските грандове Ференцварош. В следващия кръг се изправят срещу фаворита в турнира – баварският гранд Байерн Мюнхен. Първият мач в Германия завършва с категоричното 3:0 за баварците, но това не отчайва дупничани. На 14.09.1977 година – реваншът се играе на легендарния стадион Бончук, който трудно побира всички желаещи да станат свидетели на събитието. Предполага се, че са присъствали повече от 35 хиляди души на стадиона. В състава на баварците личат звездите Сеп Майер, Герд Мюлер, Румениге и Аугенталер. Въпреки това още в 4-тата минута дупничани нацелват греда, а натиска през наказателното поле на гостите става осезаем в края на първото полувреме. В 37-мата минута Марек отбелязва първия си гол, а само 5 минути по-късно влиза и вторият гол за дупничани.

През второто полувреме нещата се не променят коренно и Марек продължава да натиска звездния отбор на Байерн. В 75-тата минута се стига до ново инфарктна ситуация през наказателното поле на Байерн, която завършва с удар в напречната греда, но за съжаление немците успяват да оцелят в Ада на стадион Бончук и да излязат като победители в сблъсъка.

Дупница се превръща в препятствие и за Алекс Фъргюсън

Марек затвърждава водещата си роля в българския футбол след като след първото си участие в ЕКТ, успява да спечели и Купата на България – първи трофей в историята на клуба. Това им дава възможност отново да играят в Европа, но този път в КНК. Там в първия кръг се изправят срещу шотландците от Абърдийн. Мачът нямаше да предизвикат такъв изявен интересн, ако начело на отбора не стоеше Алекс Фъргюсън – бъдещият легендарен треньор на Манчентър Юнайтед. Легендарният треньор е поел Абърдийн няколко месеца преди това и следващите години ще успее да наруши хегемонията на Селтик и Рейнджърс и да превърне Абърдийн във водещият клуб в Шотландия. Но пред 1978 му се налага да се изправи пред препятствието в лицето на Марек. Мачът на стадион Бончук завършва с победа на дупничани с 3:2, но за съжаление тази преднина от 1 гол се оказва недостатъчна и на реванша, Марек губи с 3 безответни гола. Така приключва европейската приказва на Марек.