HomeИнтересноБългарияКой е скопеният български цар - последният от Крумовата династия

Кой е скопеният български цар – последният от Крумовата династия

Крумовата династия е наследство, което продължава повече от 170 години и там са събрани много смели владетели, които са формирали историята на България. Последната фигура в този род е цар Роман, който трябвало да се изправи пред особено неблагоприятна съдба. В тази публикация ще разгледаме неговата история и как той става последният владетел от тази прочута династия.

Кой е цар Роман – скопеният владетел

Роман е най-малкият син на цар Петър. По негово време отношенията между България и Византия са много добри, но след смъртта на император Роман II, новият василевс изисква от Петър да прати синовете си Борис II и Роман като пленници в Константинопол. Желаейки да не наруши отношенията си с Византия, Петър изпраща двамата си синове. Пред 970 година се завръщат в България, като Борис II става цар след смъртта на баща си. За съжаление царуването му не продължава дълго, тъй като през 971 година столицата Преслав е превзета от Византия и прекръстена на Йоанопол – на името на Йоан Цимисхий.

Защо се стига до скопяването на Роман

Йоан Цимисхий триумфира по улиците на Константинопол като показва плененият български владетел Борис II и брат му Роман.Тогава се стига до нещастното събитие – Роман е скопен, за да може да няма наследници, които да претендират за българския престол. Такава опасност при Борис II няма, тъй като той е женен, но няма деца. По този начин Йоан Цимисхий си осигурява прекръсване на българската царска династия.

Царуването на Роман

В началото на 979 година , Борис II и брат му Роман успяват да избягат от Константинопол. При опита за бягство, те са преоблечени във византийски дрехи и поради тази причина не са разпознати от българските граничари. Това води до нещастното убийство на Борис II.Роман бива разпознан и заведен при Самуил. От там насетне започва царуването му.Има различни теории по отношение на това дали Роман е управлявал наистина или е бил просто такъв по титла. Византийският хронист Йоан Скилица твърди, че българите не биха допуснали евнух за цар, като смята , че реалната власт е била в Самуил.От друга страна Скилица не е съвременник на тези събития, а такави са арабинът хронист Яхия Антиохийски и арменецът Степан Таронски. Те твърдят, че Роман наистина е управлявал българската държава. Причината за това е българите държат на сакралността на царската кръв, още от времето на родовете Дуло и Вокил. Това обяснява продължителността на владетелите от Крумовата династия.

Смъртта на цар Роман

Цар Роман продължава борбата заедно със Самуил за възстановяване на цялостта на българската държава. Смята се , че по негово време столицата на България се е намирала в Скопие. Твърди се дори, че Роман участва в известната битка при Траянова врата пред 986 година, когато на косъм се спасява от плен бъдещият Българоубиец – императорът Василий II. Не се знае точно как ,но при военни действия срещу Византий, през 991 година цар Роман е пленен. Той е хвърлен в тъмницата в Константинопол от Василий II. Смята се , че почива там през 997 година – слагайки край на управлението на Крумовата династия. В негова памет Самуил се провъзгласяване за цар чак когато е сигурен, че Роман е починал.

Крумовата династия е емблематична за Първата Българска държава. От Крум, през Омуртаг, Маламир, Пресиян, Борис I, Владимир-Расате, Симеон, Петър, Борис II и Роман – тази династия дава най-великите и успешни владетели на българското царство.За съжаление синовете на цар Петър не оставят наследници – Борис II няма, а Роман е целенасочена скопен с тази цел. Въпреки това цар Роман показва своите качества и се доказва в борбата срещу Византия като взема участие в поредица от боеве и не носи срам на великата Крумова династия.

Свързани статии

НАЙ-ЧЕТЕНИ