Стефановден се празнува всяка година на 27 декември. Това е третият ден след Рождество Христово и един от големите християнски празници в края на годината. Тук ще ви представя кои имена празнуват своя празник и какво трябва да знаем за Стефановден.
Кои имена празнуват на 27 декември
- Стефан, Стефка
- Производните им – Стефи, Стефчо, Станул,Стивън,Стамен, Стамена,Станимир, Станимира,Станислав, Станчо
- Венко, Венета, Венцеслав, Венцеслава
- Стоян, Стоянка,Цанко, Цанка, Цоньо
- Стоил, Стоилка, Стойчо
- Запрян,Запрянка
- Чаньо, Чанка, Чанко
Кой е Свети Стефан
За него има запазена много малко информация. Смята се, че това е първият мъченик за християнската вяра и поради тази причина се нарича първомъченик или архидякон. Приема се, че е елинизиран евреин, който е сред първите дякони в Йерусалим. Не се отрича от вярата си и поради тази причина е осъден на смърт чрез хвърляне на камъни по него през 36 година след Христа. Смята се, че неговите мощи били открити след чудно поверие, което имал свещеник през 415 година и това неговият образ отново бил възкресен като защитник на християнската вяра. Това е и последният християнски празник за календарната година и от старо време се смята, че с този празник се затваря и старата година.
Кои поверия се спазват на Стефановден
- Ако има младо семейство – то се посещава своите кумове или кръстници
- На трапезата задължително има свинско със зеле и баница с месо
- Мръсните дни – жените не трябва да вършат никаква къщна работа
- Ладуване – Това е обичай, който е по-характерен за 31 декември, но на определени места в Северна България, той се извършва на Стефановден. Всички момичета, които чакат своята женитба правят китки, като към тях се връзва някакъв техен личен предмет, потопяват го в “мълчана вода” и го покриват с червено було. На следващия ден, някоя жена облечена като булка вади един по един тези предмети и тълкува какъв съпруг ще се падне на всяко от момичетата.