В западния свят ябълките олицетворяват най-добрия плод. Широко използвани от Античността, през вековете те са подхранвали множество истории, като амбивалентен символ, както обещание за безсмъртие, така и отрова, разрушаваща тъканта на обществото…
Ябълката на раздора и красотата
Като хранителен продукт, ябълките винаги са били оценявани като вкусни и питателни, а техните лечебни и хранителни качества са ценени и до днес.
Силно символичен плод
Ябълките са били лесно-достъпни и широко консумирани още от Античността. Всъщност няколко европейски езика, включително гръцки, латински, английски и френски, използват думата „ябълка“ за обозначаване на всички плодове. На Запад ябълките се считат за силно утоляващи жаждата и подхранващи. Те не само представляват здраве, но са и гаранция за вечна младост и безсмъртие. През вековете многократно са подхранвали езическите митове, библейския разказ, приказките и популярните легенди и са станали част от колективното въображение като мощен и амбивалентен символ, свързан със съблазънта и женствеността.
Знаете ли митът за ябълката на раздора
В гръцката митология и боговете, и смъртните жадували за златните ябълки, които богинята майка Гея давала като сватбен подарък на Хера и Зевс. Те били гледани в градина, пазена от Хесперидите, дъщери на богинята на нощта, и от Ладон, стоглав дракон, който никога не спял. Тези ябълки обещават безсмъртие и всеки, който ги изяде, никога повече няма да изпита глад, жажда, страдание или болест.
Митът за ябълката на раздора
Според една версия на мита Ерида, богинята на раздора, била бясна, че не е поканена на сватбата на Тетида и Пелей. Тя взела една от ябълките и я хвърлила, сред гостите. Ябълката имала надпис с думите „За най-справедливите“ и така предизвикала хаос сред тълпата.
Това събитие доведе до присъдата на Парис, да сложи край на кавгата, като избере най-красивата богиня. Парис дал златната ябълка на Афродита, богинята на любовта, красотата и плодородието, която в замяна обещала да му даде красивата Елена от Троя, като по този начин предизвика Троянската война.
Още митове и легенди за ябълката на раздора
В друг гръцки мит Евристей заповядал на Херакъл (Херакъл в римската митология) да изпълни дванадесет труда, един, от които е да открадне същите тези златни ябълки, като се бори с Ладон (дракона);
В келтската митология изображенията на Луг, един от видните богове, обикновено го показват да държи три ябълки със знаци за безсмъртие, сила и просперитет;
В Еда на Снори, колекция от скандинавски митове от 13 -ти век в прозаична форма, богинята Iðunn е пазителка на ябълките на безсмъртието, храната на боговете. Гигантът Þjazi я отвежда насила далеч от Асгард и това отвличане причинява преждевременното стареене на боговете;
В християнската традиция, поради промяна в значението във Вулгата (късния латински превод на Библията), ябълковото дърво представлява дървото на познанието и изкушението, грехопадението на човека, когато Адам и Ева отхапват от забранения плод;
В популярната устна традиция на западните приказки Снежанка наивно отхапва отровна ябълка, но смъртта й, макар и временна е последвана от възкресение. Такова се случва, когато принцът я целува по устните.
И така, вече знаете не един мит за ябълката на раздора, с цяла дузина. Кой най-много ви е допаднал и кой ще разказвате на своите деца, от вас зависи.