Свети Наум Охридски. Той е един от петимата най-предани ученици на първите славянски просветители – Св. Кирил и Методий.
Научете уникалната история на Наум Преславски
Наум израства в Мизия и участва в Моравската мисия на Светите братя Кирил и Методий.
Реално малко са оскъдни сведенията за живота му, преди идването му в България. Според някои източници, той е роден в Мизия, а родителите му са от знатен род. Той се присъединил към братята Кирил и Методи, защото от малък презирал богатствата, разкоша и благородството. По данни от житието на Методи, Кирил и Климент Охридски, Наум също е участвал с тях в мисията им през 868 г. във Великоморавия, където е ръкоположен в Рим.
Малко по-късно през 886 г. Наум Преславски е изгонен от Великоморавия. Заради съпротивата си срещу германския клир прекарва кратко време в затвор. Завръща се в България наред с Климент, Горазд, Ангеларий и Сава. Намира убежище отделно от спътниците си. Константин Преславски е ученик на Методий.
През 885 г. и след смъртта на св. Методий Преславски се завръща в България заедно с Ангеларий и Климент. Там той става един от най-известните учени на Преславската книжовна школа. Когато през 893 г., св. Климент Охридски става епископ на Дрембица, св. Наум напуска Преслав, отива в областта Кутмичевица и и заема учителска длъжност.
Защо Наум Преславски останал в сянката на Климент Охридски
През 900 г. Наум се оттегля в манастир край Охрид и продължава просветителската си дейност.
През 910 г. е погребан в църквата на основания от него манастир край Охридското езеро и скоро след това е канонизиран за светец.
В памет на Св. Наум
Построен е манастирът „Св. Наум“ намиращ се на Охридското езеро.
Наум е сред основоположниците на първоначално намиращата се в Плиска Преславската книжовна школа. Там той работи в периода 886 и 893 г. След като Климент Охридски, през 893 г. е избран за епископ на Дрембица, Наум продължава работата му в Охридската книжовна школа. Именно в този период е и посъроен манастирът на Охридското езеро, който по-късно е кръстен на него.