Днес ще се спрем на историята и местата, където е сниман филмът „Време разделно“. За него се говореше много, но историята и снимачната дейност, около му и днес будят интереса у много българи.
Някои одобряват филма и го приемат с ентусиазъм, други го подлагат на мащабни критики. Има и такива, които го наричат поръчков или преиначаващ събитията и пр.
По право ние не сме никой да съдим или коментираме в детайли, дали филмът по романа е кощунство. Реално, никой не може да знае, какви мъки, каква болка и унизения са отнесли предците ни по време на 5 вековното робство.
Остава само да си до гатваме и да допълваме някои картини, с това, което представя „Време разделно”, заснет по сценарий от едноименния роман.
И така: в кое село е сниман филма – “Време разделно”?
Снимките са направени основно в Смолянския регион. Една голяма част от тях са заснето на територията на „Кормисош”, ловно стопанство, което се намира в местността до село Борово.
Друга част от сцените във филма „Време разделно“ са заснети в село Върбово и в параклисът Свети Константин и Елена.
Снимки са правени и в района на Давидково, Лъки и Загражден. Кадри от филма, където се развива действието представят и пещера Проходна.
Още места по заснемане на филма са: Чудните мостове; дяволския мост около Ардино; пещера “Очите” до Карлуково; района на село Триград; Роженския манастир, на който казват Конака; Агушевите конаци в село Могилица, до град Смолян; района на Широка лъка и Стойките.
Над село Момчиловци пък е заснета сватбата.
Интересен е фактът, че когато попитали авторът на романа “Време разделно”, Антон Дончев в интервю дали събитията не са представени твърде брутално и жестоко, той отговорил: „Ако трябва да сме точни, събитията от ония времена са описани съвсем нежно в романа. Трудно е, дори да си представим, какви мъки е изживял българинът през петвековното робство и при потурчването на част от народа”.