HomeИнтересноПолезноЗнаете ли какво означава думата "Библия"

Знаете ли какво означава думата “Библия”

Знаете ли нещо повече за произхода на най-продаваната книга на всички времена?

Библията е писаното божие слово. Тя е набор от най-добрите ръководни принципи, управляващи всички човешки области от живота Божии.

С помощта на тези писания Бог предава на хората Своите закони, Своята воля, Своята спасителна цел и Своята природа.

Какво е точно е Библията?

Библията е сбор от общо 66 писма и книги, написани от над 40 автори за време от близо 1500 години. Оригиналният текст в Библията е преведен единствено на три езика. Това са: иврит, арамейски и койне (обикновен гръцки). В стария завет е написана в по-голямата част на иврит, с малък процент арамейски. Новият завет е на гръцки език.

Какво означава думата “Библия”- дефиниция

Английската дума “Библия” произхожда от bíblos на гръцки и bíblia на латински. Терминът значи книга или книги. Предполага се, че идва от древноегипетското пристанище в днешен Ливан, Библос. Това е място, където папирусът е използван за направата на свитъци и книги и е бил изнасян за Гърция. Други термини използвани за Библията са Свещеното писание, Свещеното описание, Писанието или Писанията, което означава „свещени писания“. За християните Библията е „Божието Слово към човечеството“ и това е най-лесно смилаемото определение.

Наред с двата основни раздела (Стария и Новия завет), Библията има още няколко: Историческите книги , Петокнижието, Книгите на мъдростта, Поезията, книгите на пророчествата , Посланията и Евангелията.

Първоначално писанието Свещено е било написано на свитъци папирус, а по-късно на пергамент. Така до самото изобретяване на кодекс. Кодексът е ръкопис, форматиран като днешната книга с множество страници, свързани в една корица и с твърди корици.

Божие Слово – вдъхновено

Християните и евреите са наричани „хора на Книгата“, в цялата история. И юдаизмът, и християнството се основават на Библията. Ключовата доктрина на християнството е непогрешимост на Писанието. Това значи, че Библията в оригиналното й, ръкописно състояние е създадена, без грешки. И така, Библията съдържа словото на един изцяло правдив Бог. В нея всички учения са верни.

Самата Библия е вдъхновена от Божие Слово или както се казва: „вдъхновена от Бога:“

Тя се разгръща като божествена история на любовна, между Създателя Бог и човечеството, обектът на неговата любов. От страниците на Библията научаваме за връзката между Бог с хората. Откриваме целите и плановете от началото на създаването на света и през цялата история.

Какво тогава са Канонът и Апокрифът

Думата канон значи “правило” или “стандарт за измерване”. Канонът на Писанието е до списък с книги, които отговарят на стандарт и са достойни за добавяне. Само каноничните книги са приемани за „божествено вдъхновено“, авторитетно Слово на Бога и следователно принадлежат на Библията.

През 400 г. сл. Хр., Августин, включва книгите на апокрифите. Една голяма част от апокрифите са официално признати от Римокатолическата църква и са смятани за част от библейския канон. Това се случва през 1546 г. сл. Хр. на Трентския събор.

Към днешна дата, гръцката, коптската и руската православна църква приемат също тези книги. Думата апокриф в превод означава „скрит“. Книгите на апокрифи, не са приемани за авторитетни в протестантските християнски църкви и в юдаизма.

Свързани статии

НАЙ-ЧЕТЕНИ