Каква е символиката на лилавия цвят, който го прави най-рядко използван в знамена на момента
Днес ще поговорим именно за нея – символиката на лилавия цвят и това, което прави най-рядко използван в знамена на момента…
Има 196 държави на земята и нито една от тях не използва лилаво на националния си флаг! Какво не е наред с лилавото? Това е толкова популярен цвят днес. Защо никоя държава не го иска върху знамето си?
Знаете ли за символиката на лилавия цвят?
някои най-простите въпроси имат най-необикновените отговори! Това е невероятната история на лилавото! Направете пътешествие назад във времето, когато лилавата боя е струвала повече от злато, диаманти или замъци…
Причина поради която почти никога не виждате лилаво на националните знамена
Много страни са добавили креативни елементи към своите знамена, независимо дали са под формата на дракон, мачте или двуглав орел. И все пак, дизайнът, който няма да обяви, независимо къде се намирате на Земята е този, който включва лилаво. Това не е в резултат, че цветът се смята за универсално немодерен. По-скоро липсва му, върху знамена има повече общо с практичност.
Каква е символиката на лилавия цвят, който го прави най-рядко използваният в знамена на момента?
Първите лилави багрила са получени от един вид морски охлюв, получен от малка част от Средиземно море. Необходими били 10 000 от тези охлюви, за да произведат само един грам багрило. Съвет тази причина лилавото е струвало повече от теглото си в златото, преди 19 век.
Макар лилавите дрехи да са съществували, те били носени главно от най-богатите и членовете на кралското семейство (оттук и терминът „кралско лилаво“). Въпреки това, че би направило смело изявление, включването на лилаво в знамена не си заслужава цената.
Статутът на цвета е променен завинаги през 1856 г., когато британският студент на име Уилям Хенри Пъркин открива начин за синтетично производство на лилава боя. То станало много по-достъпно, през следващите години, поради което шепата знамена, които имат лилаво със проекти, едва след 1900 г.
Още за символиката на лилавия цвят
Лилавото е цветът на спиритизма, собственото и въображението!
Обобщение за значенията на лилавото
Независимо къде търсим значението на лилавото, това е духовен, женствен и мистериозен цвят.
За да дадем пълна представа за символиката и значението на лилавия цвят, нека само си припомним в нашите дни, в колко фирмени лога, чакра, скъпоценни камъни, факти, цитати и идиоми го срещаме?
Лилав цвят – значения
Значенията на лилавия цвят в различни култури са много. Ето и една част от тях:
В цветната психология всеки цвят има неоспоримо влияние върху нашето поведение и впечатления. Това е сила, която просто не можем да избегнем.
И все пак, начинът, по който хората възприемат и интерпретират цветовете, също се определят от вашата култура и традиции.
Цветовете имат различни значения във всяка част на света
Тази концепция се нарича цветна символика.
И като всеки цвят от спектъра, лилавото също предизвиква културни асоциации. Ето как някои общества интерпретират лилавия цвят.
За индуизма лилавото символизира мир и мъдрост;
В католицизма лилавото е ясно свързано с Адвента и Великия пост;
При юдаизма лилавото означава изкупление, чрез Бог;
В Египет лилавото символизира добродетелта и вярата;
За повечето африкански страни това е символ на кралска власт и просперитет;
В Съединените щати лилавото е цветът на честта;
Бразилия и Тайланд приемат лилавото за траурен цвят, когато се носи заедно с черно.
Какво означава лилавият цвят в Библията?
Библията използва цветовете, за да предаде много значения. Лилавото се свързва с кралските личности, властта и богатството на библейските цветови значения.
Къде намираме значението на лилавото?
Значението на лилавото е очарователно. Лилавото е цвят, който се свързва с кралските лица, лукса, духовността и собственото.
Тези асоциации идват отпреди хиляди години, когато нашият свят едва научи за лилавия цвят.
Лилавото било и все още е сравнително рядко в природата. Производството на багрилото ставало изключително трудно. И цветът бил устойчив на избледняване.
В резултат на това тирийското лилаво се превърнало в символ на статус, означаващ богатство, власт и престиж.
Много крале и императори от Древен Египет и Римската империя, заедно с високопоставени мъже от католическата църква, носели лилави дрехи и одежди.
Например кралица Елизабет II носела лилава роба на коронацията си в Бъкингамския дворец.
Лилавото знаме в чест на 60-ата годишнина от коронацията на кралица Елизабет II в Лондон е също паметно.
Факти за лилавото
Лилавото е вторичен цвят, който допълва жълтото, според цветовия модел CMYK. От друга страна е комплементарно на зеленото, според цветовия модел RGB.
Лилавото е срещата, между топлото червено и студеното синьо и се състои от много нюанси, между тях. Съветът това лилаво запазва, както топли, така и студени свойства. От една страна, това се счита за топло в пурпурния и кестенвия край и за хладно във виолетовия край.
Военните на Съединените щати награждават с лилави сърца на войници, ранени в битка. Наричат ги „Пурпурни сърца“.
Само две национални знамена имат лилав цвят. Това е на: Доминика и Никарагуа.
Лилавото е просто смесица от синьо и червено, докато виолетовото се вижда в светлинния спектър.