Вечерното хранене
Най-вероятно сте чували общоприетото мнение, че след 18 часа не трябва да ядете нищо. Всъщност може да са храните, но трябва да внимавате с какво.
Когато спим, метаболитните процеси в организма не спират. За да се осигури функционирането на всички негови системи, е необходима енергия, която може да се набавя от храната. Въпреки това, не преяждайте.
Храносмилането също продължава през нощта, така че трябва да вечеряте преди лягане. Много по-лошо е да си лягате с празен стомах, защото това може да доведе до редица проблеми, като безсъние, главоболие и заболявания на храносмилателната система.
В същото време трябва да се има предвид, че през първата половина на деня се увеличава консумацията на енергия за смилане на храната, докато вечер се изразходват по-малко калории за тези процеси. Това означава, че ако преядете на вечеря, особено тежка храна, тя няма да има време да се усвои и ще изгние в червата, което може да причини някои стомашно-чревни заболявания.
Ползите на кисело мляко с плодове за вечеря
Преди да си легнете, можете да ядете плодове, комбинирани с кисело мляко. Плодовете са богати на витамини и пектин, който стимулира чревната перисталтика, както и антиоксиданти.
Боровинките съдържат голямо количество пантотенова киселина, която подобрява зрението и мозъчната дейност. Касис, ягоди и цитрусови плодове съдържат много витамин С. Кокосът е богат на здравословни мастни киселини, желязо, калций и витамин Е.
Цитрусовите плодове също са богати на фибри и подходящи за вечеря.
Киселото мляко е известно със своите пробиотици, благоприятстващи чревната флора, както и протеини и мазнини. Комбинирайте го смело с любимите си плодове.
Какви други храни са подходящи за вечеря?
Здравословната вечеря включва всички зеленчуци под всякаква форма. Можете да ядете сурови зеленчуци, зеленчукови яхнии, зеленчуци на скара, салати и много други варианти за приготвяне на тези здравословни и вкусни продукти.
Зеленчуците имат ниско съдържание на калории, съдържат много витамини и минерали, нормализират работата на стомашно-чревния тракт, допринасят за образуването на здравословна микрофлора, влияят на процесите на изгаряне на мазнини, ускоряват метаболизма и премахват токсините.
Тиква, картофи, моркови и цвекло също могат да се консумират вечер, но имайте предвид, че те са по-калорични от останалите зеленчуци.
Постно пилешко или пуешко филе, варено или задушено, е друг вариант за протеинова вечеря. Идеално е да сервирате зеленчуци на пара като гарнитура към месото.
Освен птиче месо, можете да ядете и други видове постно месо, например заешко.
Не можем да пропуснем и бялата риба, която съдържа малко мазнини, но много протеини и фосфор. Рибата се усвоява лесно от тялото и помага за понижаване на холестерола. Пригответе я във фурната или на скара, но не и пържена.