HomeИнтересноИнтересни фактиСократ, Платон и Аристотел - кой на кого е учител и ученик

Сократ, Платон и Аристотел – кой на кого е учител и ученик

Сократ е учител на Платон, а Платон от своя страна е на Аристотел.

Аристотел е учител на Александър Велики!

Линията изглежда така: Сократ-Платон-Аристотел-Александър Велики

Сократ, Платон и Аристотел – кой на кого е учител и ученик

Точно както Платон е бил учител на Аристотел, въпреки че Аристотел не е продължил в мисловната школа на Платон, така Продикос е бил учител на Сократ.

Нека просто се върнем към времевите линии и малко предистория за тях.

Сократ е роден през 470 г. пр. н. е. и умира през 399 г. пр. н. е. Платон е бил ученик на Сократ и по-късно е основал своя собствена академия по философия. Платон умира през 348 г. пр.н.е. Аристотел е ученик на Платон в неговата академия. Всички те принадлежали към една и съща мисловна школа, която започнала повече или по-малко от Сократ. Нека разберем накратко тяхната философия един по един:

Какви са разликите между философиите на Сократ, Платон и Аристотел?

Сократ и Платон:

Проблемът със Сократ е в това, че не е имал собствена конкретна философия, нито пък е диктувал нещо на никого. Най-същественият принос на Сократ е неговият диалектически метод на изследване, който се превърнал в основния камък на западната философия. Почти всеки напредък в областта на науките се базира на Сократовия метод. Методът не е нищо друго, освен задаване на поредица от въпроси с логика и дисекция на всяка хипотеза една по една. Той обсъждал етиката, добродетелта и справедливостта, използвайки този метод.

Всичко, което знаем за Сократ е чрез произведенията на неговите ученици „Платон” и „Ксенофонт”. Въпреки, че повечето историци и философи са съгласни с произведенията на Платон, които най-добре описват Сократ.

Платон бил толкова добър в литературата, колкото и във философията. Той изобразява философията на Сократ, чрез своите писания и я екстраполира в много случаи, за да включи собствения си вкус. Следователно е много трудно да се разделят двете.

Можем справедливо да разграничим Платон от Аристотел въз основа на „Теорията на формите“ на Платон.

Платон

Платон е идеалист от тук идва и израза платонов идеализъм. Според него всеки обект има същност, прикрепена към него (например качество, свойство, характеристика). Той нарича тази същност – Форма. Например таблицата е обект и можем да наречем нейната същност табличност. Настолността е основно нещо, което може да се сервира като маса. Платон твърди, че тази форма и обектът (материята) са напълно независими и Формата е крайната истина и вечност.

По думите на Платон: Материалният свят е просто илюзия на тази истина.

Следователно Tableness е истинската реалност и масата на обекта е просто копие или илюзия на tableness. Така неговата философия пренебрегва физическия свят като копие и се концентрира предимно, върху по-висши истини, търсейки етика, добродетели, справедливост. Той почти не се е занимавал с изследвания, свързани с физика, математика и др.

Аристотел

Аристотел е бил ученик на Платон в неговата академия. Въпреки, че Аристотел се съгласява с Платон, че обектите имат форми, свързани с тях и формите са вечни, той пренебрегва твърденията на Платон, че Формите са независими от материята (обектите).

Аристотел твърди: Как може да съществува форма без обекта?

Според него формите и материята съществуват едновременно и не могат да бъдат отделени една от друга. В онези времена е имало „атомисти” (философът Демокрит е пионер). Такива могат да бъдат наречени и чисти материалисти, според които материята е върховната реалност и няма такова нещо като Форма. Аристотел също не е съгласен с тях.

  • Извод: Платон и атомистите са нещо като две крайности и Аристотел се опитвал да направи компромис между двете и да намери средата.

Той твърди, че материалният свят е също толкова важен, колкото и формите, и следователно си струва да го изучаваме.

Известната картина „Атинската школа“ на ренесансовия художник Рафаело най-добре описва влиянието на тях двама.

В заключение:

Произведенията на Платон търсят по-висши истини, тъй като той намира материалния свят за илюзия. Той е идеалист, докато Аристотел е повече реалист. Аристотел е първият учен в истинския смисъл на думата. Той изучава този свят, докато Платон изучава другия свят.

Кой тогава е Сократ

Той е този, който изложи методологията, въз основа, на която се появиха всички тези философии и остави всичко на нас с думите „Всичко, което знам, е, че не знам нищо“.

Цялата западна цивилизация е повлияна пряко от тези велики умове. Техните философии се допълват взаимно.

  • Извод: Платон се превърнал във водещ дух на западния идеализъм и религия, докато Аристотел на науката и здравия разум.

Установено е, че почти всички философи, след тези на двамата велики философи са на страната на един от тях.

  • Извод: Идеализъм срещу емпиризъм. Религия срещу наука. Мистика срещу здрав разум.
Свързани статии

НАЙ-ЧЕТЕНИ