Договорът от Сан Стефано от 1878 г. предвижда създаване на автономно Княжество България, след почти 500-годишното османско владичество в българските земи.
Всички българи празнуват деня за подписването на договора на 3 март (19 февруари) 1878 г., който е приет за Ден на Освобождението.
Разширена България, предвидена в договора, безпокои съседни държави, а също така и Франция и Великобритания. В резултат на това, разширяване така и не влиза в действие. Тогава е заменено от Берлинския договор, след едноименния конгрес, който бива проведен три месеца по-късно.
Граници на България, според Санстефанския предварителен и Берлинския договор
Договорът създава самоуправляващо се и автономно Княжество България с право на армия и християнско правителство. Княжеството функционира като независима нация, макар, че все още има османско присъствие. Територията му включва равнината между Дунав и Стара планина, района на София, Пирот и Враня в долината на Морава, Северна Тракия, части от Източна Тракия и почти цяла Македония.
Така България щяла да има пряк излаз към Средиземно море. Това носи потенциал руските кораби в крайна сметка да използват българските средиземноморски пристанища като военноморски бази, което останалите Велики сили силно не харесали.
Княз, избран от народа, одобрен от Османската империя и признат от Великите сили, трябвало да поеме кормилото на страната.
По това време за руски императорски комисар е готвен още през февруари 1878 г. княз Александър Михайлович Дондуков-Корсаков.
Със заповед на Александър II от На 16 април 1878 г. е назначен за императорски руски комисар в България.
Дата е 8 май 1878 г., когато в Сан Стефано е избран княз Дондуков-Корсаков, който встъпва в длъжността.
Идеята била временното управление да помогне на българския народ да се внедри в политически живот и да създаде своя държавна организация. Това било главната цел, а именно, когато русите напуснат страната, българите да могат да се справят и противопоставят на враждебни нападения и всякакви посегателства над неприкосновеността и свободата им.
Така били поставени задачи на български благородници, които заедно в съвет трябвало да изработят конституция. Те изработили Търновската конституция . Османските войски трябвало да се изтеглят от България, докато руските войски останат още две години.
Според експерти, Санстефанският договор “трансформира” българския национализъм, превръщайки го от разединено движение в единно.
Източник: