Зависи от това, какво имате предвид под богатство – финансово богатство или истинско богатство – физически стоки, технологии, хора и техните умения… Или от това, колко удобно и домашно е местоположението спрямо това, колко места за забавление и магазини има…
Знаете ли, коя е най-богатата община в България
Във всички случаи първите 5–10 най-големи града в България са най-богатите, но средните градове и по-добрите села в близост до големите градове са по-удобни за живеене и са по-малко стресиращи, а автомобилният трафик е значително по-малък…
И така, ако просто търсите нощни клубове, нощен живот и места за забавление – отидете в столицата София, в Пловдив, Варна или Бургас… В противен случай посетете живописната природа, ако търсите онова домашно, традиционно усещане за чифлик, каквито са напр. Казанлък, Копривщица, Мелник, Велико Търново и др.
И така, коя е най-богатата община в България
Оказва се, че класацията печели Гълъбово. Тя е най-богатата община в България. Още в недалечната 2020 г. има спад в икономиките, а в останалите 148 ръст. Оказало се, че има значение къде точно на картата се намират тези общини. Повечето били в Северна България, а на местата, където икономиката по право си е била бавна, няма как да се усети в голям мащаб спад или ръст.
И така, класацията в близките години за това коя е най-богатата община в България, печели град Гълъбово. Тя отбелязва впечатляващите 52 хил. лв. и общината е последвана в класацията от град Девня с 50 хил. лв.
Интересното тук е, че общините с най-високи средни заплати за страната не са областни и от най-големите центрове.
Лидерите в най-големите заплати са предимно малки общини. Ръстът в заплатите обаче се дължи на мощни инвеститори в сферата на енергетика или добивна промишленост, които наемат много работна ръка и дават високи заплати. Тези гиганти компании са доминиращи местния пазар по труда. За тях работи една голяма маса от работоспособни хора на територията на дадената община.
Това се наблюдава в следните общини – община Мирково (точните данни са поверителни); община Челопеч – наличие на голяма компания добивна и средна заплата от 2 178 лв. за общината и региона.
Те са следвани от Козлодуй, където е известно, че работи ядрената централа, а там средната работна заплата е 1 790 лв. за общината; в класацията се нареждат общини Гълъбово и Раднево, с огромните компании в енергетиката и средни заплати в порядъка на 1 657 лв. и 1 610 лв. В стълбицата на ТОП е и община Пирдоп със средна заплата 1 562 лв. (пак с голяма компания добивна) и последна в списъка община Девня със средна заплата 1 442 лв. (индустриален център).