Всяка година на 8.11. се празнува Архангеловден – един от най-големите есенни празници след Димитровден. Като изключим празненството на имениците, този ден има дълбоки традиции в нашата култура. Днес ще разгледаме как той се празнува в различните краища на България. Какво е общото и как се разминават традициите по места.
Кой празник има най-много именици
Какъв празник е Архангеловден
Това е празникът посветен на Архангел Михаил. Това е лицето, което е начело на всички ангели – най-силният от тях. Приема се, че неговата работа е да прибира душите на хората, които са си отишли от този свят. Смята се, че на праведните хора – той подава златна ябълка и те си отиват от земния свят с усмивка на уста. От друга страна, на грешните хора – той вади душата им с меч. На базата на тази легенда има и много поверия по места. Ето кои са основните
Кой е най-малкият областен град по население, а иначе е най-дълъг?
Поверия за празника в Южна България
Там се смята, че Архангел Михаил избърсва кървавия си меч във водата, която се намира в къщата. Тази вода се нарича мъртовска или мръсна и затова трябва да бъде изхвърлена извън жилището. На определени места в Родопите или Хасково – тази вода се нарича кървава и е задължително да се изхвърли на точно определено място, така че да не навреди на живите.
“Бляскаво око” – най-старото име на кой наш град е това
Поверия в Сакар планина
За българите в Сакар планина има малко по-различно поверие. Те задължително оставят чиста кърпа до починалото лице, в която Архангел Михаил да избърше ръцете си. Поверието е сходно с това за мръсната вода, но се представя под формата на мръсна или кървава кърпа, която трябва задължително да се изхвърли.
Как се празнува Архангеловден
Както вече споменахме, това е един от най-големите християнски есенни празници. Поради тази причина, той се празнува с големи общи трапези и много села имат традиционни събори. Колят се животни(най-често овен или шиле) и се приготвя обреден курбан.
Рангелов хляб
Това е традиционната питка, която се приготвя за празника. Този обреден хляб наподобява тези за помен или погребение, тъй като е посветена на Архангел Михаил, който изпълнява функцията по събиране на душите. На различните места в България се нарича по различен начин – Рангелов хляб, Боговица или Богова пита. Този хляб се разчупва над главата на най-възрастния мъж в семейството, който го полива с вино и измолва от светеца късмет и здраве на всички в къщата.
Кои са другите ястия за Архангеловден
- Ястия с овнешко или шилешко месо(на някои места се ползва и пилешко)
- Гювеч
- Ябълката е задължителният плод на трапезата + други сезонни плодове
- Жито
- Фасул
- Червено вино
Кои имена празнуват на Архангеловден
Това е един от дните в календара с най-много именици. Ето кои са те:
- Ангел, Ангелина и техните производни
- Гаврил
- Михаел, Михаела, Милчо, Милена, Милан и техните производни
- Огнян, Огняна
- Пламен, Пламена
- Радка, Райко, Рангел, Радослав и техните производни
- Серафим, Серафима
Това са основните имена, които празнуват на 8-ми ноември. Винаги има специфики и разминавания, така че на тези, които празнуват – Честито!